מי היה הגאון שהמציא את פסח?

חכמים אלו שהמציאו את פסח, (יש מי שבטוח יחלוק עליי, במיוחד אם הוא או היא בדיוק מתארגנים לארח 28 מוזמנים, כולל אחות של הדודה מפרדס חנה…)

אם מתחילים לחפור לתוך המשמעויות של החגים, אפשר למצוא שם אינסוף משמעויות. עכשיו בתוך הטרוף כביכול של לפני פסח, הייתי רוצה להתמקד בנושא החמץ.

אזהרה: זה אינו דבר תורה, אלא סתם הרהורים שלי.

מה זה חמץ ? חוץ מההגדרה הבסיסית, אפשר להשליך את המושג "חמץ" על כל הדברים שאותם היינו רוצים לנקות מהחיים שלנו. לכל אחד מאיתנו יש את הדחף לאסוף כל מיני חפצים והרגלים. כשאנחנו אוספים אותם, אנחנו בטוחים שהם טובים לנו. עם הזמן הם מתחילים להחמיץ, אבל הם שם איתנו מתוך הרגל. פשוט מתאספים להם.

לפעמים הם כבר מתחילים להכביד או להציק, אבל נדרש איזשהו אירוע כדי לנקוט בפעולה.

סוף החורף, בשילוב עם האביב המשוגע שבחוץ, מכניס אותנו באופן טבעי לעשייה ויצירה. כמו הטבע שמזמזם ופורח בחוץ, גם אצלנו מתחילה פעילות.

לא יודע אם אתה בשלב הניקיונות או שלא, אבל זה זמן מצוין להתבוננות קצרה. אני לא רוצה להפריע את השטף של העשייה, אז תוך כדי ניקיון או הכנות, נסה לחשוב עם עצמך על עוד סוגים של חמץ שהיית שמח להוציא מהחיים שלך.

האם זוהי סחורה ישנה שעומדת בעסק ולא זזה, אבל חבל לזרוק.. (בוא נעשה מבצע חיסול…) אולי זו ערימת ניירות שהתאספה במשרד (כן יואב, הכוונה אליך..) אולי איזה הרגל מעצבן, שהיית מת להיפטר ממנו ואולי זו סתם התמונה שתלויה עקום ודוקרת בעין בכל פעם שאתה עובר לידה.

היום הקרוב הוא הזדמנות מצוינת לעשות שינוי קטן. זו לא חייבת להיות פעולה גדולה, אם הארון מבולגן, אפשר להתחיל במגירת גרביים אחת, נסה מייד עם תום הקריאה ותראה את ההרגשה.

החמץ שאני מתחייב פה (באופן ציבורי) לנקות הוא :

  • להעלים את ערימת הניירות מהמשרד שלי
  • לדאוג שתא המטען ותא הכפפות ברכב שלי יהיו נקיים משטויות
  • להפסיק לספר לאנשים מה הם חושבים ולהקשיב עד שהם יסיימו לספר (בעצמם).
  • להפסיק לדלג על ארוחת צהריים ולהגיע לסוף היום כשאני גווע מרעב.

את/ה מוזמן להוסיף כאן רעיונות חדשים לחמץ שכדאי להוציא מהיום יום שלך או של הסובבים אותך.

אני רוצה לאחל לך פסח שמח ומהנה. התחלות חדשות, צמיחה לבלוב ופריחה.

יואב,

דילוג לתוכן