קו מקפיאים בחנות בשר

מהו הסוד לעיצוב חנויות נכון ומוצלח?

קיבצתי 10 טיפים המסייעים לבעל העסק לתכנן חנות נכונה יותר, חנות שיוצרת סביבת מכירה טובה יותר ללקוחות ולבעל העסק.

1. מה הסיפור שלך? מאחורי כל עסק מצליח קיים סיפור. הסיפור הנו אותו אוסף פרטים היוצרים את הייחוד של העסק ומבדלים אותו מעסקים אחרים. זה יכול היות טעם מיוחד בתחום המזון, סוג של שירות ייחודי או מקום בעל מאפיינים. ישנן הרבה חנויות המוכרות פיתה עם חצילים וביצה, ה”סביח של עובד” הפך לייחודי, בין השאר, מתוקף אישיותו של המוכר. העיצוב הכולל של העסק, חייב להמשיך ולשקף סיפור זה בצורה נאמנה. אם אתה חנות זולה למוצרים בסיסיים, אין טעם להשקיע בפורניר ייחודי, אם אתה פלאפל שכונתי, אין טעם להתיפייף בתאורה יוקרתית.

2. שילוט ונראות הבהר ללקוח מיד מה אתה מוכר, נעליים, בגדים, כלי בית, מזון וכו’. תן ללקוח להביט פנימה אל החנות, כדי להבין את מהות העסק. התאם את החזית והמראה של החנות למיצוב – חנות יוקרה או חנות זולה. זכור כי יש לך כ-3 שניות לספר ללקוח “מה הסיפור שלך”. דוגמה טובה להעדר השימוש בחזית, הינה של סניפי בנק רבים, השוכרים נכסים איכותיים במקומות בעלי נראות גבוהה ובסופו של דבר מצפים את החזית בפילם אטום.

3. “אל תתנפל על הלקוח!”

הקצה אזור לאוריינטציה כללית, מייד אחרי הכניסה, כדי שהלקוח יוכל להסתגל ולהבין היכן הוא נמצא ולהיכן הוא אמור לגשת. לעיתים בעלי חנויות חסים על השטח, שכביכול מבוזבז ועליו ניתן להעמיד עוד מערום סחורה. בראייה כוללת של כלל החנות, אזור זה מייצר את ההיכרות של מגוון המחלקות או המוצרים.

4. צור סדר הגיוני להצגת המוצרים התואם את ה”סיפור” העסקי שלך לדוגמה – חצי חינם, ה”סיפור” הנו מילוי והעמסת עגלת הקניות, לפי הסיפור, הצרכן אמור להגיע אל הקופה עם עגלה מלאה. מתוך תפיסה זו ובניגוד לסידור המקובל של חנות בסדר גודל כזה, המבוצעת בדר”כ ע”פ קטגוריות (מחלקות, בלשון העם), כאן מבוצעת חלוקה ע”פ נפח וגודל האריזה. הג’ריקנים הכבדים של חומרי הניקוי ומוצרים עתירי הנפח כמו נייר טואלט, ממוקמים דווקא בכניסה. באופן מיקום זה “מקלים” על הלקוח “לבנות” עגלה מלאה, מתוך הנחה, כי יהיה קשה להכניס מוצרים אלו לאחר ביקור במחלקת מוצרי החלב בה הכנסנו לעגלה מעדני החלב שבירים.

5. תנועה צור מסלול הליכה המכסה את כל שטח החנות. טכניקה מקובלת הינה יצירת נקודות פוקוס אטרקטיביות ע”י מוצרים, עיצוב או תאורה בולטים במיוחד, כשבכל פעם הלקוח מגלה נקודה חדשה ומדלג מנקודה לנקודה. הדבר מתאפיין לדוגמה בחנויות כלבו בשטח גדול, עם זאת ניתן ליישם עיקרון זה גם בחנויות קטנות.

6. תאורה

Spices store in Ayalon Shopping mall תאורה, תאורה, תאורה, בראש ובראשונה אנו כלקוחות ” קונים בעיניים”. התאם את אופי ומיקוד התאורה, למטרות ולמוצרים אותם אתה רוצה לקדם. החמא למוצרים ע”י תאורה מתאימה. צריך רק להביט על המנורות המאירות לדוגמה את הירקות או הבשר בסופרמרקטים הגדולים.

7. כל תכנית היא בסיס לשינויים רענן את התצוגה, שנה את החזית, בהתאם לתכיפות הביקורים של הלקוח המצוי. תן תחושה ללקוח כי יש טעם לגשת ולבדוק “מה חדש אצלך?” הדבר אמור להתבטא גם במגוון המוצרים וגם באופן הסידור שלהם. אם נביא באיקאה כדוגמה נבחין כי אמנם התצוגה אינה משתנה כל תקופה אך התצוגה במבואת הכניסה משתנה באופן תדיר ובכך יוצרת תחושה, שיש טעם להתחיל את הטרק המפרך, פעם נוספת.

8. “אל תפטפט” הימנע מעודף אינפורמציה כתובה. הלקוחות אינם מעוניינים להפוך את הקנייה לרכישת השכלה. העבר את האינפורמציה באופן תמציתי וברור. עסקים רבים תולים שלטים מפורטים ורבי מלל. שלטים אלו מייצרים לעיתים קרובות עומס אינפורמציה, המסיט את תשומת הלב מהמוצרים עצמם.

9. כבד את זמנו של הלקוח עצב וסדר את החנות באופן המאפשר ללקוח לקבל שרות מהיר. חלפו הימים של הלחם והחלב הממוקמים בסוף החנות. הלקוחות היום מודעים לכך, ובמיוחד אם שטח החנות גדול, הם יכעסו כי ירגישו (בצדק) שמישהו “מטרטר” אותם. סניפי AMPM הם דוגמה טובה למקום בו ניתן לקבל שרות זריז ומצד שני ישנה גם אפשרות להרחיב את משך והיקף הקנייה.

10. צור מקום לאינטרקציה במיוחד היום, בעידן קנייה מוכוונת חוויה, החנות מהווה הזדמנות לאינטרקציה בין לקוחות למוכר, בין לקוחות למוצר ובין לקוח ללקוח. יש להקצות מקום להתרחשות זו, בה הלקוח יוכל לחוש בנוח. תחושה נוחה, נוטה להאריך את משך השהייה של הלקוח בחנות ובאופן טבעי להגדיל את הסיכוי לרכישה מוגדלת וליצירת חוויה כוללת חיובית. מחלקות הקוסמטיקה בסופר פארם הנן מקום קלאסי המיועד ליצור אינטרקציה בין מקדמות מכירה לבין הלקוחות. מצד שני, תכנון זה הנו כה שקוף, עד שרבים מהלקוחות עוקפים או “בורחים” ממחלקות אלו מתוך הבנה שכל התעכבות קלה, תגרור זינוק של מקדמת מכירה מאופרת בכבדות בנסיון להציע עזרה.

רוצה לדעת עוד על איך מעצבים חנות מוצלחת?

כמה דוגמאות לפרויקטים של עיצוב חנויות שעשינו

אודות המחבר

יואב דריאל

קצת עליי,
אני מומחה לתכנון סביבות מכירה ועוסק בכך בלמעלה מעשור.
החברה שבבעלותי מסייעת לבעלי חנויות ורשתות ליצור חנויות חדשות ולבצע אופטימיזציה לחנויות קיימות. החברה משלבת ידע ונסיון בתכנון אדריכלי ועיצוב פנים יחד עם ניתוחי מכר, הבנה של תנועת צרכנים בתוך החנות, במטרה ליצור חנויות נוחות יותר לקניה לצרכן ורווחיות יותר עבור בעל החנות או הרשת.
קצת עליי באופן אישי: נולדתי וגדלתי בבאר שבע (אוהד שרוף של הפועל באר שבע:) למדתי אדריכלות (והנדסת תעשייה וניהול) בטכניון בחיפה.
את המגע עם מסחר וקמעונאות התחלתי דווקא בבסטות של יפן. בהמשך עבדתי במספר משרדי אדריכלים, שימשתי אדריכל ומנהל פרויקטים בבנק מזרחי, וכמנהל ההקמה של רשת ארקפה.
ב-12 השנים האחרונות הקמתי את מה שהתחיל כמשרד תכנון ואדריכלות עם התמחות בתכנון שטחי מסחר והתרחב היום לתחומים נוספים שייעוץ לשיפור תכנון לחנויות ורשתות קמעונות.
בתקופה האחרונה אנו עוסקים גם בשילוב טכנולוגיה וערוצים נוספים לתוך תכנון סביבת המכירה.
בין השאר אני כותב בלוג בנושאי קמעונאות ומשמש מנטור ליזמים צעירים בהתנדבות במסגרת קרן שמש.