התערוכה המרכזית לעיצוב חנויות
עיצוב חנויות – איך לקבל עוד תשומת לב

פעם בשלוש שנים מתאסף כל עולם הקמעונאות במקום אחד. זוהי ה”אולימפיאדה”(*) של עולם הקמעונאות וכמו בקמעונאות זה חייב להיות יותר גדול, יותר חדש ויותר ומהר.

אחת הסיבות לכך שהתערוכה אינה שנתית אלא תלת שנתית היא הרצון ליצור עוצמה, נפח וחשיבות.

ואכן במובנים אלו התערוכה היתה הצלחה. עם 2,226 מציגים מ- 57 מדינות ועם יותר מ-109,000  מבקרים מ-110 מדינות ותערוכה בשטח של כ-200,000 מ”ר מדובר באחד האירועים המרכזיים של עולם הקמעונאות.

זוהי אינה הפעם הראשונה שלי בתערוכה. בנסיעות הקודמות הביקור בתערוכה היה מעין הצצה לעתיד שאותו יכולתי להביא ללקוחות שלנו.

ומה היה לנו השנה:

מדפים צרים יותר המאפשרים לדחוס אותה כמות בפחות גובה

היו הרבה מאד ביתנים מעוצבים, תחום הקרור הציג מקררים “חתיכים” יותר, צרים יותר. מאחר והתערוכה היא אירופאית, הנושא הירוק היה בדגש גדול עם ניצולת אנרגטית טובה יותר וגזים ידידותיים לסביבה.

לקמעונאים הקטנים ישנה עדנה. העולם נהיה צפוף יותר ולכן הדגש נע לפתרונות לחנויות קטנות יותר. חברות המידוף הגדולות הציגו מדפים צרים יותר המאפשרים לדחוס יותר סחורה על שטח קטן יותר.

בתחום התאורה כל השימוש בתאורת לדים הגיע לבשלות, כולל שילוב של לדים בצורה אינטגרלית במערכות המידוף ותאורת לד בעוצמות שלא היו מוכרות, המאפשרת שליטה מתמדת בגוון ועוצמת התאורה כולל מערכות המופעלות ונשלטות ע״י אפליקציות מהסמארטפון , לחיצה על הסמארטפון והתאורה הופכת מחמיאה לבשר, לחיצה נוספת והתאורה הופכת למחמיאה למאפים, דגים או פירות וירקות.

היו נסיונות לשלב את המדיה החברתית לתוך סביבת המכירה, מראות חכמות שמעלות תמונה של הקונה לפייסבוק, מסכי מגע שמאפשרים בחירה של מוצרים והמון דגמים של קופות מסכי מגע בכל הגדלים והצורות, כולל אייפון הכולל כיסוי שבתוכו משולב סורק ברקודים וקורא כרטיסי אשראי שהופך את המכשיר הנייד לקופה לכל דבר.

נושא ניתוח התנהגות הצרכנים בחנות, מערכות חכמות לשליטה ותפעול לוגיסטי ומערכות למניעת אובדן, תפס גם הוא תאוצה רצינית כולל מוצרים בשלים לעבודה. הביתנים הטכנולוגיים היו מלאים מתמיד.

קופה בתוך אייפון

מבחינתי הדבר הבולט ביותר היה דווקא מה שלא היה בתערוכה. המציגים הסינים מאז ומתמיד שמרו על ביתנים קטנים, רזים, לא מעוררי השראה במיוחד וממוקדים בסגירת עסקאות. סין הפכה לכח מוביל בתחום הייצור והנוכחות הרזה הפעם, היתה כמעט מפתיעה.

היה גם משהו צנוע ופחות גרנדיוזי בתערוכה השנה. כנראה שבעולם שבו כל חודשיים מושק פריט טכנולוגי חדש, תערוכה אחת לשלוש שנים הפכה לפרק זמן ארוך ולא רלוונטי.

לא פלא לכן שיום לפני הסיום, בצורה מתוקתקת כמו שהגרמנים יודעים לארגן, כל הכרזות שעד כה בירכו את הבאים על בואם ליורושופ, הפכו בתוך שעה למודעות הזמנה לC-Star, תערוכה אחות חדשה, מבית יורושופ, שתתקיים בעוד שנה וחצי איך לא, דווקא בשנגחאי.

לצפייה בכמה תמונות מעמוד הפייסבוק שלנו יש ללחוץ כאן

להתראות בשנגחאי. ותודה ליואב זיגלבאום מהפי פיט על הקופירייטינג של האולימפיאדה (:*)

לצפיה בתמונות נוספות מהתערוכה אפשר ללחוץ גם על הקישור הבא RetailDesignBlog

אודות המחבר

יואב דריאל

קצת עליי,
אני מומחה לתכנון סביבות מכירה ועוסק בכך בלמעלה מעשור.
החברה שבבעלותי מסייעת לבעלי חנויות ורשתות ליצור חנויות חדשות ולבצע אופטימיזציה לחנויות קיימות. החברה משלבת ידע ונסיון בתכנון אדריכלי ועיצוב פנים יחד עם ניתוחי מכר, הבנה של תנועת צרכנים בתוך החנות, במטרה ליצור חנויות נוחות יותר לקניה לצרכן ורווחיות יותר עבור בעל החנות או הרשת.
קצת עליי באופן אישי: נולדתי וגדלתי בבאר שבע (אוהד שרוף של הפועל באר שבע:) למדתי אדריכלות (והנדסת תעשייה וניהול) בטכניון בחיפה.
את המגע עם מסחר וקמעונאות התחלתי דווקא בבסטות של יפן. בהמשך עבדתי במספר משרדי אדריכלים, שימשתי אדריכל ומנהל פרויקטים בבנק מזרחי, וכמנהל ההקמה של רשת ארקפה.
ב-12 השנים האחרונות הקמתי את מה שהתחיל כמשרד תכנון ואדריכלות עם התמחות בתכנון שטחי מסחר והתרחב היום לתחומים נוספים שייעוץ לשיפור תכנון לחנויות ורשתות קמעונות.
בתקופה האחרונה אנו עוסקים גם בשילוב טכנולוגיה וערוצים נוספים לתוך תכנון סביבת המכירה.
בין השאר אני כותב בלוג בנושאי קמעונאות ומשמש מנטור ליזמים צעירים בהתנדבות במסגרת קרן שמש.

השארת תגובה