יצא לך להיכנס לחנות ולצאת עם טעם חמצמץ בלי שאתה מבין לגמרי מבין למה?

לי זה קורה כמעט כל הזמן. ריכזתי וקיבצתי 5 טעויות נפוצות, שאני נתקל בהן לעיתים קרובות בעיצוב של חנויות ובתי עסק.

מה שמפתיע בכל העניין הוא שרוב בעלי החנויות האלו לא באמת התכוונו לכך. הם באמת ובתמים נמצאים במאמץ ליצור את החנות הכי מוצלחת שהם יכולים לחשוב עליה.

לא מדובר גם בטעויות שיצאו במקרה. הקמה וטיפול בעסק דורשת השקעת של כסף ומשאבים, והפעלה של בעלי מקצוע. כל מהלך הוא בדרך כלל תוצאה של המון מחשבה. הבעייה העיקרית היא  השאלה של מה באמת חשוב.

טעות מספר 1 – “המלוקקת”

האם נכנסת לחנות והרגשת שאתה “מקלקל את הקומפוזיציה?” חנות יפה ומסודרת ביד אומן. כל פריט מונח בדיוק במקום והסטיילינג מושלם. עיצוב חנות מושלם, שבו אם אתה מזיז משהו מהמדף אתה מחרב את היופי עליו עמלו שעות.

אלו חנויות שאני מאד אוהב לראות כמעצב. לראות כיצד מושקע מאמץ, אלא שהוא לא מושקע בכיוון הנכון – ללקוח אלא בכיוון של בעל הבית או החנות.

הרעיון בתכנון חנות טובה הוא לייצר חנות שגורמת ללקוח להרגיש בנוח. הצגה נכונה של מוצרים תגרום להם להיות נחשקים. לעיצוב מושקע יש בהחלט ערך מוסף, עליו נדבר בהזדמנות אחרת, אבל בגדול הוא חייב להיות מוכוון לקוח ומוצר.

טעות מספר 2 – תאורה “חסכונית”

נכנסת לחנות אבל אתה מתקשה לראות את המוצרים? האווירה עגמומית משהו? כל מה שאתה רואה זה את הבלטות אבל לא את הסחורה? זוהי טעות נפוצה ביותר.

למה להשקיע 10,000 ₪ בתאורה מקצועית לחנויות, כשהחשמלאי סוגר לך הכל (קומפלט) ב1,500? מה בסך הכל עושה התאורה? מראה את הסחורה? לא ממש חשוב, העיקר שהלקוחות לא יתקלו במדפים…

המהדרים מוסיפים את הכותרת תאורה “ירוקה” והם לא ממש טועים, בפלואורסנט כולם נראים בירוק..

טעות מספר 3 – החנות ה”פטפטנית”

לפעמים נופל עליך פטפטן מושלם. אם אתה לא עובד סוציאלי, גם אם הוא במקרה יגיד כבר דברי טעם לך כבר לא יהיה כח לשים לב…

יש חנויות כאלו, הבלגן, העומס וחוסר הסדר פשוט מעייפים, כך שגם אם יש שם משהו בכלל לא רע, אתה כבר כל כך מותש שלא ממש תקנה אותו.

יש חנויות שבהם העומס יוצר שפע ומגוון, אבל גם עומס צריך לדעת לנהל.

טעות מספר 4 – החנות ה”חקיינית”

אני נפגש לעיתים עם בעלי עסקים ושואל אותם למה הם סידרו משהו בחנות דווקא ככה. לעיתים התשובה היא “כי ככה ראיתי שעושים במגה/אופיס/רשת אחרת אם הגדולים עושים ככה, זוהי כנראה הדרך הנכונה”

טעות בסיסית לעסק הקטן. כמו שאתה לא יוצא בקמפיין פרסומי בערוץ 2, למרות שסלקום עושה את זה. אין שום סיבה שלא תהיה שונה ומבודל כראוי בסביבת המכירה שלך כדי להדגיש את מה שהחנות שלך באמת טובה בו.

טעות מספר 5 – השלט ה”חסכוני”

למה להוציא 5,000 ₪ על שילוט, שלא לדבר על אגרת השילוט השנתית. יש כאן חברה גדולה שמוכנה לקחת עליי חסות (ולהפוך בדרך את העסק הפרטי שלי לנדלן פרסומי שלה) אם אתה לא הולך כל היום עם אוברול של מי עדן (גם אם תקבל אותו בחינם) למה למכור את עצמך בזול?

אם אתה שווארמה או פיצוצייה אז מילא (למרות ששים לב – המובילים בענף משקיעים בשלט).

שלט בחזית הוא הכותרת של המשפט הראשון שאתה “אומר” ללקוח. זה לא בדיוק הזמן לחסוך. חלון “מאובק” ושלט “חסכוני” יכניסו אליך בדיוק את הלקוחות שבלשון יפה נקרא להם “ממוקדי מחיר” עם נכונות נמוכה לשלם (אפשר גם להגיד חסכנים או קמצנים..) וירחיקו ממך לקוחות שמחפשים איכות ומוכנים לשלם עליה.

אלו 5 הטעויות שאני קיבצתי,

שתף גם אתה בעוד טיפוסים של חנויות אתה מכיר?

אודות המחבר

יואב דריאל

קצת עליי,
אני מומחה לתכנון סביבות מכירה ועוסק בכך בלמעלה מעשור.
החברה שבבעלותי מסייעת לבעלי חנויות ורשתות ליצור חנויות חדשות ולבצע אופטימיזציה לחנויות קיימות. החברה משלבת ידע ונסיון בתכנון אדריכלי ועיצוב פנים יחד עם ניתוחי מכר, הבנה של תנועת צרכנים בתוך החנות, במטרה ליצור חנויות נוחות יותר לקניה לצרכן ורווחיות יותר עבור בעל החנות או הרשת.
קצת עליי באופן אישי: נולדתי וגדלתי בבאר שבע (אוהד שרוף של הפועל באר שבע:) למדתי אדריכלות (והנדסת תעשייה וניהול) בטכניון בחיפה.
את המגע עם מסחר וקמעונאות התחלתי דווקא בבסטות של יפן. בהמשך עבדתי במספר משרדי אדריכלים, שימשתי אדריכל ומנהל פרויקטים בבנק מזרחי, וכמנהל ההקמה של רשת ארקפה.
ב-12 השנים האחרונות הקמתי את מה שהתחיל כמשרד תכנון ואדריכלות עם התמחות בתכנון שטחי מסחר והתרחב היום לתחומים נוספים שייעוץ לשיפור תכנון לחנויות ורשתות קמעונות.
בתקופה האחרונה אנו עוסקים גם בשילוב טכנולוגיה וערוצים נוספים לתוך תכנון סביבת המכירה.
בין השאר אני כותב בלוג בנושאי קמעונאות ומשמש מנטור ליזמים צעירים בהתנדבות במסגרת קרן שמש.

4 תגובות
 1. liza

  אייך מורידים עומס של פריטים?

  • admin

   ניתן לצמצם תחושה של עומס ע”י כמה טכניקות כגון חלוקה ברורה למחלקות, סידור מוצרים לפי גודל דומה, צבע זהה או אותו יצרן.
   דרך נוספת היא להתאים את מערכת התצוגה לפריטים ולא לזרוק הכל על מדפים או הכל על קוצים.
   הכי חשוב להתאפק ולהשאיר גם מקום ללקוחות ולאוויר…

 2. זהבה רז פיגנבאום

  היי יואב, כמה אתה צודק… בעיקר הקטע של החנות שמשדרת גישה של “אל תגע בי”, אסור לפתוח פריטים במדפים, כיון שהמוכר מייד נגש אליך ומודיע לך שיש חולצה כזאת שתלויה, או שהמוכר נגש לסדר מייד את החולצה שהרגע פתחת… בסגנון של תוכחה…
  אני בורחת מחנויות כאלו. לדעתי, חנות שמשדרת תחושה של “אל תחרב לי” לא זקוקה ללקוחות….
  זהבה

  • admin

   עלית פה על נקודה עקרונית. פעם בשוק בעיר העתיקה, המוכר (המיומן) היה עושה כל מאמץ להניח לך את המוצר ביד. נוצר פה קשר רגשי ובלי לדעת הוא הופך להיות קצת שלך… כל הפער זה כמה שקלים…
   להבדיל, מה ההרגשה לנסות להרגיש מוצר ואז לשמוע תוכחה, גם אם המוצר “נועד” לך, יהיה מאד קשה לשכנע אותך לקנות אותו.

השארת תגובה