השבוע האחרון הזכיר לנו איך נראה שבוע אמיתי של חמישה ימים בלי אפילו איזה ערב חג קטן לרפואה.אני מסתכל איך אני והאנשים מסביבי מנסים לחזור ליום יום. קצת כמו להפסיק לרקוד ואז לנסת לחזור לקצב. רצף החופשות מאז אוגוסט נשטף מהר מהמצופה ואני מתלבט אם הייתי פעם בחופשה..

זכרונות מהחופשה, נוטים לייפות עצמם עם הזמן

בתוך כל זה המציאות לא נעצרת, הפרויקטים רצים והשאלות עולות, אני ארצה לשתף באחת כזו שיש בה לדעתי זווית מעניינת מעבר לעיצוב חנויות.

לאחרונה, בעת שיפוץ שעשינו בחנות עלתה שאלה מעניינת. נוצר אזור שבו יש איכות חוויה טובה מאד, מצד שני יש באופן טבעי אזורים פחות איכותיים. עולה השאלה, במי עדיף לטפל? האם להפוך את הטובים לטובים יותר או לחזק את האיזורים החלשים?

התשובה הקלאסית והקלה היא מן הסתם גם וגם. מצד שני, בעולם שלנו מדובר באו או, ואז השאלה מקבלת תוקף.

ברוח המחאה החברתית, כנראה שהתשובה הייתה לחזק את החלשים. בעולם של עיצוב חנויות, קמעונאות ו Retail Design התשובה היא קצת אחרת ואני אנמק.

בוא ננסה להיזכר בחוויה נעימה שעברת בזמן האחרון, נקח לדוגמה חופשה או נסיעה לחו”ל. בדרך כלל ניזכר בתמונות מהסוג של עלי שלכת בפארק, שדות ירוקים, אגם כחול בין הרים או חוף ים כחול וצלול (למהדרין אפשר להוסיף אננס…). האם אנו זוכרים את הפקק בדרך? את התור האינסופי לבדיקה הבטחונית, ההמתנה ליד מסוע המזוודות או ההעמסה והפריקה של הרכב והתיקים בעייפות של שעת לילה? עכשיו כשאני מזכיר אז כן, אבל לפני כן פחות.

אנו זוכרים את הרגעים שיצרו אצלנו רגש עז ויוצא דופן (במקרה הזה של הנאה, התפעמות, שלוה או שמחה גדולה).

זהו בדיוק הדבר שאנחנו מחפשים ביצירת סביבת מכירה טובה, תכנון פלנוגרמה ועיצוב חנות מוצלחת. אם הצלחנו ליצור התפעמות אצל הלקוח שלנו אפילו לרגע אחד קטן, אם הצלחנו להעלות אותו מעבר לסף היום יומי אפילו למספר שניות, קרוב לודאי שהוא יזכור אותנו בחיוב.

מכאן שאם יש הזדמנות “לתת בראש” כמו שצריך,  גם במקום אחד, על חשבון איזורים אחרים, הייתי הולך על זה.

אשמח לשמוע מה דעתך?

אודות המחבר

יואב דריאל

קצת עליי,
אני מומחה לתכנון סביבות מכירה ועוסק בכך בלמעלה מעשור.
החברה שבבעלותי מסייעת לבעלי חנויות ורשתות ליצור חנויות חדשות ולבצע אופטימיזציה לחנויות קיימות. החברה משלבת ידע ונסיון בתכנון אדריכלי ועיצוב פנים יחד עם ניתוחי מכר, הבנה של תנועת צרכנים בתוך החנות, במטרה ליצור חנויות נוחות יותר לקניה לצרכן ורווחיות יותר עבור בעל החנות או הרשת.
קצת עליי באופן אישי: נולדתי וגדלתי בבאר שבע (אוהד שרוף של הפועל באר שבע:) למדתי אדריכלות (והנדסת תעשייה וניהול) בטכניון בחיפה.
את המגע עם מסחר וקמעונאות התחלתי דווקא בבסטות של יפן. בהמשך עבדתי במספר משרדי אדריכלים, שימשתי אדריכל ומנהל פרויקטים בבנק מזרחי, וכמנהל ההקמה של רשת ארקפה.
ב-12 השנים האחרונות הקמתי את מה שהתחיל כמשרד תכנון ואדריכלות עם התמחות בתכנון שטחי מסחר והתרחב היום לתחומים נוספים שייעוץ לשיפור תכנון לחנויות ורשתות קמעונות.
בתקופה האחרונה אנו עוסקים גם בשילוב טכנולוגיה וערוצים נוספים לתוך תכנון סביבת המכירה.
בין השאר אני כותב בלוג בנושאי קמעונאות ומשמש מנטור ליזמים צעירים בהתנדבות במסגרת קרן שמש.

תגובה אחת
  1. קטי דריאל

    כון מאד. כשאתה מזכיר זאת, עולות לי תמונות מרהיבות מחופשתי האחרונה. נעים להזכר. עושה מצב רוח טוב.

השארת תגובה