5 טיפוסים של בעלי עסק שישארו (כנראה) תקועים במקום

כף יד עם אצבעות בעלי ציורי פרצופים

אזהרה מראש: יתכן והפוסט הזה יעצבן חלק מהקוראים. אם אתה בעל עסק הקריאה של הפוסט הזה עשויה להיות בלתי נעימה עבורך.

במהלך העבודה אני נתקל במאות בעלי עסקים כל שנה, עסקים משגשגים יותר ופחות בהיקפים ותחומים שונים. עם זאת מתוך המגוון הרב, זיהיתי כמה תבניות חוזרות של בעלי עסקים. תבניות שעוצרות ותוקעות את בעל העסק  או מאיטות מאד את ההתקדמות שלו.

קיבצתי עבורכם 5 טיפוסים של בעלי עסקים כאלו.

טיפוס מספר 1 הכד המלא : בעל העסק שיודע הכל. אין לו מה ללמוד מכל מיני "יועצים" או "מומחים". הוא מבין כבר את הכל ויודע בדיוק מה לא בסדר אצלו בעסק. זה בדרך כלל לא באשמתו. יותר עניין של ה"שוק". רוב הלקוחות שקונים בתחום שלו הם מטומטמים (עובדה, הם קונים אצל המתחרים שלו..)

סימני היכר בולטים: אוהב מאד לשמוע את עצמו, מתחיל משפטים ב "בוא אני אלמד אותך משהו על.." , מתוסכל מאד מהישראלים כעם, אם רק העסק שלו היה ממוקם בארצות הברית, קנדה או טימבוקטו, הכל היה נראה אחרת….

טיפוס מספר 2 מר "גם אני" – אם כולם בתחום העיסוק שלו עושים את זה, כנראה שזו הדרך הנכונה. אוהב לשכשך בבריכה ה"חמימה" עם כולם (חשבתם פעם למה היא חמימה?!) קר שם בחוץ.

סימני היכר בולטים: אין, זה בדיוק העניין, מר ישראל ישראלי, נראה בדיוק כמו כולם.

טיפוס מספר 3 – מר "רוצה אבל מפחד" גרסה מעודכנת ומתוחכמת כביכול של מר "גם אני". הוא שונה, הוא יודע הוא מבין, הוא אפילו שמע על מישהו שעשה משהו שונה בתחום שלו, אבל יש לו סיבות מצויינות למה לא לעשות שום דבר שונה מהמתחרים שלו.

סימני היכר בולטים – יסכים עם כל דבר שתציע לו, אבל יהיו לו סיבות מצויינות (בדרך כלל חיצוניות) למה לא לעשות כלום בשלב זה, אין תקציב, אין לו כרגע את הזמן, אין שלום עם ערב הסעודית.

טיפוס מספר 4 מר מושלם – אם לא עושים משהו כמו שצריך, אין טעם לעשות אותו, עד שהמיתוג שלו לא יהיה מושלם אין טעם להחליף את השלט המתקלף שלו. יש מיתוג? לא, צריך להשלים את האסטרטגיה העסקית (כבר הבנתם – היא צריכה להיות מושלמת).

סימני היכר בולטים – שילוב של "הכד המלא" עם "רוצה אבל מפחד" – יודע איך עושים הכל בצורה מושלמת אבל לא מצליח להשלים שום דבר כמו שצריך (בעייה לעשות משהו נורמלי עם הישראלים…). מודעות של שלמות אירופית, מראה של שוק התקווה.

טיפוס מספר 5 מר יזם – הזדמנויות עסקיות נמצאות אצלו מעבר לכל פינה, תחת כל פח אשפה והן פשוט נופלות עליו מהשמים. ברגע שהוא סיים לחשוב על הזדמנות אחת לעשות מאה מיליון דולר, יש לו כבר רעיון טוב יותר לאיך עושים מיליארד. בעייה קטנה אחת, בדרך כלל לא מגיע לשלב שבו המיליארד אצלו בבנק, הוא פשוט כבר חושב על המיזם הבא של העשרה מיליארד…

סימני היכר בולטים – איש שיחה מרתק, יכול להעביר לך שעות רבות עם מיזמים עסקיים מקוריים, עם זאת למחרת הוא כבר לא זוכר הרבה, יש לו כבר משהו חדש. אם יתחיל  בכל זאת לעשות משהו, ישנה אותו במהלך התהליך כל שלוש שעות.

וידוי קטן – נראה לי שחלק מהטיפוסים האלו מתחבאים בכל בעל עסק (או אצלי לפחות). החוכמה הגדולה היא לזהות אותם, ולבדוק האם הם מקדמים אותנו או מעכבים אותנו.

מה דעתך? ואלו טיפוסים כאלו אתה מכיר? אתה מוזמן להוסיף תגובה

אם אהבת את המאמר ויש לך פייסבוק אשמח אם תעשה "לייק"

דילוג לתוכן